Otázky a odpovědi

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat...ráda bych přešla (alespon částečně ) z vegetariánství na veganství, ale mám problém s máslem. Všude se dočítám, že je zdravější než margaríny ( ztužené tuky...). Máte nějaký tip, čím máslo nahradit a bylo to vhodné i pro malé děti..?

Předem děkuji za odpověd.

S pozdravem Jana H.

Dobrý den Jano,

teorie, že máslo je zdravější než margaríny, je správná. Náhradu másla v rodinném stravování bych rozdělil nejméně do tří kroků:

1. V pokrmech, jejichž chuť je charakteristická právě použitím másla bych vyřazoval z jídelníčku až nakonec.

2. Mazání másla na chleba bych v prvé řadě nahradil luštěninovými pomazánkami, kterých je na trhu spousta a jsou skvělé jak chuťově tak svojí výživovou hodnotou, která je s jakýmkoliv tukem zcela nesrovnatelná.

3. Pokud není luštěninová pomazánka po ruce a je i chuť na něco tučného, tak zkuste namáčet chleba v nějakém kvalitním za studena lisovaném oleji. Budete okouzlena touto chutí a věřím, že mnohdy získáte i Vaše děti. Pro změnu a chuťovou extravagantnost můžete olej nachutit bylinkami a kořením.

4. Zcela originální mazání na chleba jak chuťově, tak nutričně je tzv. ořechové máslo. Buď koupíte v prodejně zdravé výživy, nebo si občas vyrobíte sama.

Věřím, že když svým dětem dáte poznat výše uvedené chuťově atraktivní a nutričně skvělé mazání na chleba, budou Vaše děti postupně ztrácet o máslo zájem. Pak jej vyřadíte úplně a můžete si být jista, že se při návštěvě rodičů či přátel nevrhnou bezhlavě na chléb s máslem.

Zdraví a v nutriční výchově Vašich dětí přeje mnoho úspěchu a radostných chvil

Jaroslav Škvařil

TOPlist

NAVRCHOLU.cz