Aktuality k tématu Ekologie výživy

Vegetariánství a klimatické změny

Přišlo na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
postoj Evropské vegetariánské unie (EVU)

Předseda EVU Renato Pichler zaslal 6. 2. 2007 otevřený dopis předsedovi Evropské komise, panu José Manuelovi Barraso upozorňující na přímou souvislost vegetariánského způsobu života a boje proti klimatickým změnám.

Otevřený dopis pro pana José Manuela Barroso, předsedu Evropské komise
6. února 2007

Vážený pane presidente,

25. března 2007 se v Berlíně setkají evropští vůdci, aby podepsali deklaraci k padesátému výročí Římské dohody. Určitě si nepřejete, aby tato důležitá událost byla jen „připomenutím minulých úspěchů“, ale podpoříte „opětovné projednání se vznikem nové formulace, zahrnující naše současné hodnoty a přání s ohledem na budoucnost zvětšující se Evropy“.
    Bude to velká výroční oslava integrované komunity demokratů, která v minulosti přinesla lidem mír, stabilitu, prosperitu a naději. Nicméně v této době existuje několik hrozeb, kterým bude muset v budoucnu evropská inteligence čelit a které vyžadují nové způsoby myšlení.
     K největším hrozbám dneška patří globální oteplování. Vzhledem k několika desítkám miliónů evropských vegetariánů by se Evropská vegetariánská unie, v jejich zastoupení, ráda připojila k debatě o tomto problému.
    Mezivládní grémium klimatických změn (The Intergovernmental Panel on Climate Change /IPCC/) nedávno na pařížském setkání stanovilo, že klimatické změny způsobují s velkou pravděpodobností lidé (1). Nejen tisíce vědců zaštítěných studiemi jsou pozoruhodně jednotní, ale i mezinárodní organizace si uvědomují katastrofální situaci.
    Organizace FAO (2) vydala 29. prosince 2006 jasné varování: „Hospodářská zvířata jsou hlavní hrozbou životnímu prostředí“, a dodala, že „chov zvířat produkuje 18% skleníkových plynů, měřeno v množství CO2, což je více než doprava. Je to také největší zdroj znečištění země a vody“.
    Evropský parlament upozornil 31. ledna 2007 na fakt, že na boji s klimatickými změnami závisí „záchrana civilizace“.(3)
    Dnes je prodiskutováváno velké množství způsobů řešení tohoto problému, některé s nich mohou být více slibné, jiné méně. Bohužel se ale nikde nemluví o výhodách, které může přinést vegetariánství. Přesto vegetariáni nemají žádný podíl na chování a zabíjení mnoha miliónů cítících bytostí.
    V hledání způsobu, jak zastavit pokračující destrukci našeho světa, nesmí být vegetariánství již déle ignorováno.
    Hluboce znepokojení obyvatelé chtějí vědět, jak mohou přispět k řešení hrozivých globálních problémů a mají právo na jednoznačná fakta a postoje k nastávající situaci. Což zahrnuje i právo na hodnověrné informace o vegetariánské alternativě. A proto Vás Evropská vegetariánská unie vybízí k iniciování objektivního a otevřeného zkoumání tohoto soucitného způsobu života a k vytvoření hodnocení snadno dostupného všem zájemcům.

S úctou,

Renato Pichler

Vice President
Evropská vegetariánská unie (European Vegetarian Union)
www.euroveg.eu
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

1. www.ipcc.ch/press/prwg2feb07.htm
2. www.fao.org/newsroom/en/news/2006/1000448/index.html
3. www.europarl.europa.eu/news/public/story_page/064-2624-030-01-05-911-20070131STO02623-2007-30-01-2007/default_en.htm

originál textu na stránkách EVU

 

TOPlist

NAVRCHOLU.cz